Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku
Uszkodzenie głowic dysku jest dość poważną awarią.
W wielu przypadkach dyski są jedną z najcenniejszych rzeczy, które posiadamy. Przechowujemy na nich dane biznesowe, szereg dokumentów, z których korzystamy na co dzień, a także rodzinne pamiątki. Utrata tych danych to poważny problem, bez względu na to, czy były to zdjęcia z wakacji czy unikalne notatki naukowe.
Twój dysk uległ uszkodzeniu? Nie oznacza to jednak, że znajdujące się na nim dane zostały usunięte. W większości przypadków ich odzyskanie będzie możliwe, a my wiemy, jak to zrobić.
Zastanawiasz się, jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku? Przeprowadzanie jakichkolwiek działań bez odpowiednich umiejętności może skutkować pogłębieniem uszkodzenia i sprawić, że odzyskanie danych będzie nierealne. Właśnie dlatego zrobimy to za Ciebie. Mamy doświadczenie, wiedzę i narzędzia.
Najczęstsze rodzaje uszkodzeń dysku
Niestety, uszkodzenia dysku nie należą do rzadkości. Od tego, w jaki dokładnie sposób doszło do awarii zależy, jak będzie przebiegać odzyskiwanie danych, a także to, czy w ogóle będzie ono możliwe. Do najczęstszych rodzajów uszkodzeń należą:
– Uszkodzenia fizyczne – takie jak porysowanie, zatarcie silnika czy uszkodzenie głowic. Najczęściej powstajš na skutek zalania dysku, jego przewrócenia czy awarii zasilacza.
– Uszkodzenia logiczne – w ich przypadku dysk pozostaje sprawny, ale możesz mieć utrudniony dostęp do niektórych danych. Najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy to przypadkowe sformatowanie dysku, usunięcie partycji, przeinstalowanie systemu czy atak hakerski.
– Uszkodzenia elektroniczne. Dysk się nie włącza? Twój komputer nie widzi nośnika? Mamy do czynienia z uszkodzeniem elektronicznym. Przyczyną może być nieprawidłowe podłączenie nośnika, ale także awaria zasilacza czy przepięcie w sieci.
Jak wygląda odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku?
Jak już wspomnieliśmy, proces odzyskiwania danych z dysku zależy głównie od tego, w jaki sposób został on uszkodzony. W Avidata najpierw dokładnie analizujemy przyczynę i skutki awarii, a dopiero później przechodzimy do konkretnych działań. Podczas nich korzystamy ze specjalistycznego sprzętu i doświadczenia naszych fachowców.
Ty również możesz wpłynąć na to, aby odzyskiwanie danych z dysku przebiegło pomyślnie. Co robić, aby zwiększyć prawdopodobieństwo odzyskania danych i ułatwić pracę fachowcom?
– Jak najszybciej wyłącz uszkodzone urządzenie i wyjmij dysk.
– Nie uruchamiaj go ponownie.
– Nie instaluj amatorskiego, niesprawdzonego oprogramowania do odzyskiwania danych.
– Skontaktuj się ze specjalistami. W Avidata chętnie Ci pomożemy i skutecznie odzyskamy dane z Twojego dysku!
Kwestie bezpieczeństwa przy odzyskiwaniu danych
W trakcie odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku należy zachować szczególną ostrożność tak, aby nawet przez przypadek nie pogorszyć sytuacji. Kluczowe jest przede wszystkim wykonanie kopii zapasowej, co należy zrobić jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań. Niestety, w niektórych przypadkach jest to niemożliwe.
Bardzo istotny jest również fakt, aby nie nadpisywać żadnych danych. Oznacza to, że nie powinno się instalować żadnych nowych programów. Bardzo ważne jest również odpowiednie obchodzenie się z dyskiem. Podczas wszelkich działań należy zachować ostrożność i nie robić nic, czego nie jest się pewnym.
Samodzielny odzysk danych
W warunkach domowych skuteczna wymiana głowic w nowoczesnych dyskach jest bardzo trudna. Kurz i inne drobinki z powietrza będą powodowały dalsze uszkodzenia.
Do przeprowadzenia skutecznej wymiany głowic niezbędna jest komora bezpyłowa.