RAID 1 – czy Twoje dane są bezpieczne?

RAID 1- zdjęcie serwera widzianego od tyłu.

RAID 1 to macierz która zapisuje dane jednocześnie na dwóch dyskach. Jednoczesny zapis na dwóch nośnikach daje poczucie bezpieczeństwa danych. W przypadku awarii jednego z dysków, identyczne dane są zapisane na drugim dysku. Wystarczy zastąpić uszkodzony dysk nowym i oprogramowanie urządzenia zduplikuje zapis na nowy dysk. Zdarzają się jednak przypadki utraty danych z macierzy RAID 1. Przeczytaj w poniższym artykule kiedy może dojść do utraty danych. Dowiedź się również jak uchronić się przed utratą danych i co zrobić kiedy już do takiej utraty dojdzie.

 

 

Rodzaje macierzy RAID 1

Przechowujemy coraz więcej danych cyfrowych na nośnikach. Są to zarówno dane firmowe jak i prywatne typu zdjęcia, filmiki, muzyka. Zarządzanie dużą ilością danych i to na kilku urządzenia jednocześnie jest nie lada wyzwaniem. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na przechowywanie danych na macierzy RAID 1. Macierz RAID 1 to dwa dyski HDD lub SSD pracujące w urządzeniu typu NAS, na które idzie jednocześnie ten sam zapis danych. Zapisując np. zdjęcie, zapisze się ono na obu dyskach. W ten sposób uzyskujemy natychmiastową kopię plików. Macierz RAID 1 nie musi pracować w NAS. Są macierze RAID 1 skonfigurowane do pracy za pomocą oprogramowania pod WINDOWS lub LINUX. Dyski są wpięte bezpośrednio do płyty głównej i tak jak w przypadku NAS, dane są zapisywane na obu dyskach jednocześnie.

Dodatkowo urządzenia NAS lub dyski pracujące w serwerowni połączone z innymi urządzeniami umożliwiając zapis i odczyt danych z wielu laptopów, telefonów komórkowych czy tabletów. Jest  to wygodne rozwiązanie, gdy z danych korzysta więcej osób np. pracownicy firmy lub bliscy z rodziny.

W zależności od potrzeb, macierz RAID 1 może być skonfigurowana na różnych rodzajach dysków.

Rodzaje dysków w macierzy RAID 1:

  • HDD – duża pojemność, niska cena
  • SSD – szybki zapis, odporność na wstrząsy
  • SAS – szybki zapis, duża wytrzymałość

Wybór dysku zależy od ilości danych jaką planujemy przetwarzać, szybkości z jaką musimy zapisywać lub czytać dane z dysku i częstotliwości zapisu.

 

Kiedy może dojść do utraty danych na RAID 1?

Czy mając macierz RAID1 możesz być spokojny o dane? Okazuje się, że nie zawsze. Specjaliści z AVIDATA otrzymują wiele zgłoszeń utraty dostępu do danych zapisanych na RAID 1.

Po pierwsze są to przypadki, w których dane zostały celowo lub nieumyślnie skasowane lub dysk został sformatowany. Dane skasowane z RAID 1 usuwają się z obu dysków. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku działania szkodliwego oprogramowania typu Ransomware i wirusów. Tutaj nie tylko dane zapisane na macierzy RAID 1 są narażone na zniszczenie ale również wszystkie nośniki, które są spięte w sieć razem z macierzą.

Po drugie dyski z RAID 1 są narażone na czynniki atmosferyczne i zdarzenia losowe. Są to najczęściej przepięcia w sieci, utrata zasilania, pożar, zalanie lub wstrząsy na skutek upadku. Czynniki te mogą narazić oba dyski w tym samym czasie na zniszczenie. Oczywiście może zdarzyć się tak, że tylko jeden z dysków ulegnie awarii podczas zdarzeń losowych. Dane można wtedy otworzyć w łatwy sposób z drugiego dysku. Natomiast często są to oba dyski, ponieważ działają jednocześnie obok siebie.

Kolejnym przykładem utraty danych z RAID 1 jest sytuacja w której dane zapisują się tylko na jeden dysk. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy jeden z dysków uszkodził się wcześniej lub RAID 1 nie był nieprawidłowo skonfigurowany. Aktualne dane są wtedy przechowywane tylko na jednym z dysków i gdy ulega on awarii, tracimy dostęp do danych. Jest to sytuacja często spotykana, dlatego przynosząc dyski do odzyskiwania z macierzy RAID 1, musimy dostarczyć oba dyski. Specjaliści od odzyskiwania danych sprawdzają, na którym dysku są aktualne dane i uzgadniają z właścicielem proces przywracania danych.

Czy zatem da się dodatkowo uchronić przed utratą danych z RAID 1?

 

RAID1 – jak uchronić się przed utratą danych

Czy można uchronić się przed utratą danych zapisanych na macierzy RAID 1? Specjaliści AVIDATA podpowiadają co zrobić aby dane były bezpieczne:

  1. Wykonuj regularną kopię danych na zewnętrzny dysk USB. Po wykonaniu kopii dysk wymontuj z macierzy i odłóż w bezpieczne miejsce. Nie zostawiaj wpiętego dysku USB w macierz. Będzie on wtedy narażony na działanie wirusów lub hakerów tak jak dyski z macierzy. Dyski, na których są kopie danych, powinny być przechowywane w osobnej lokalizacji np. na wypadek pożaru, kradzieży lub zalania.
  2. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Nie otwieraj podejrzanych e-maili i załączników. Hakerzy podszywają się często pod firmy oferujące usługi kurierskie lub telekomunikacje. Taki załącznik może też być łudząco podobny do faktury za rachunki np. za prąd.
  3. Zabezpiecz dyski i dane przed dostępem osób trzecich. Ma to duże znaczenie w firmach, gdzie pracownicy mogą celowo działać na szkodę firmy kasując dane lub resetując macierz.
  4. Przed skasowaniem danych upewnij się dwa razy, że dane, które kasujesz nie są już Ci potrzebne lub że masz ich kopię na innych dyskach.
  5. Jeśli w miejscu w którym pracuje RAID 1 są wahania prądu lub sieć energetyczna nie działa stabilnie, pomyśl o dodatkowych zabezpieczeniach. Mogą to być zasilacze UPS lub ograniczniki przepięć.
  6. Zadbaj o to, żeby dyski pracujące w macierzy były dobrej jakości. Zbyt duże transfery danych na dyskach do tego nieprzystosowanych, mogą spowodować szybkie ich zużycie.
  7. Jeśli jeden z dysków uległ awarii, zrób kopię zapasową danych na inny dysk. Dopiero po wykonaniu kopii spróbuj odbudować macierz poprzez włożenie nowego dysku.

A co jeśli pomimo wszystko nastąpiła utrata dostępu do danych na RAID 1?

Jeśli nie jesteś pewien co robić po utracie danych, nie podejmuj działań, które mogą skutkować trwałą ich utratą . Skontaktuj się z AVIDATA i uzyskaj wskazówki co do dalszego postępowania i bezpiecznego dostarczenia RAID 1 do laboratorium. Odzyskiwanie danych jest łatwiejsze i ma większe szanse powiedzenia, jeśli nie były wykonywane żadne czynności na dyskach zanim trafią one do specjalistów.

 

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


    Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


    Imię / nazwisko *


    E-mail *


    Telefon


    Treść wiadomości *

    * pola obowiązkowe do wypelnienia

    Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.