Zepsuty dysk twardy: Uszkodzona powierzchnia talerzy
Uszkodzenie powierzchni talerzy dysku
Dysk twardy składa się z elementów ruchomych takich jak głowica magnetyczna dysku i talerze dysku.
Podczas pracy dysku talerze dysku obracają się z bardzo dużą prędkością. W tym czasie głowica zwana inaczej igłą magnetyczną unosi się na powierzchnią talerza. W prawidłowo działającym dysku głowica nie dotyka powierzchni talerza a znajduje się w bardzo małej odległości nad talerzem. Gdy dysk upadnie lub doznaje drgań głowica może zetknąć się z powierzchnią talerza. Zetknięcie głowicy i talerza powoduje uszkodzenie powierzchni talerza, powstawanie rys i zapiłów. Czasami dochodzi do uszkodzenia głowicy dysku.
W przypadku niewielkich uszkodzeń zabezpiecza się w pierwszej kolejności oprogramowanie dysku, wykonuje mapę plików i wybiera kluczowe pliki do odzyskiwania.
W przypadku silnie uszkodzonej powierzchni należy oczyścić wnętrze dysku w komorze bezpyłowej i wymienić głowice dysku na nowe. Czasami trzeba odczytać w pierwszej kolejności talerze które nie są zniszczone a następnie kontynuować odczyt z uszkodzonych talerzy.
OPIS PRZYPADKU
Dyski z uszkodzoną powierzchnią należą do jednych z trudniejszych przypadków odzyskiwania danych. Na zdjęciach pokazujemy jeden z naszych przypadków dysku Seagate, z którego mieliśmy odzyskać dane. Powierzchnia magnetyczna talerzy, tzn. materiał, który przechowuje dane, został zdrapany przez uszkodzone głowice. Opiłki dysku wpadają w malutką przestrzeń między głowicami a dyskiem oraz w pozostałe elementy ruchome i lawinowo powodują dalsze uszkodzenia.
Odzyskanie danych z tego dysku nie było możliwe, uszkodzenia są zbyt rozległe. Aby nie dopuścić do takich uszkodzeń należy przekazać dysk w ręce specjalistów od razu po wystąpieniu objawów uszkodzenia. Samodzielne próby naprawy, wielokrotne próby podłączania dysku często prowadzą do zbyt dużych uszkodzeń, aby odzyskanie danych było możliwe (lub w najlepszym przypadku znacznie zwiększają się koszty operacji).